wtorek, 7 stycznia 2014

Prawa młodocianego pracownika.



Jeśli skończyłeś 16 lat a nie przekroczyłeś 18 roku życia w rozumieniu Kodeksu Pracy jesteś pracownikiem młodocianym. Kwestie związane z zatrudnieniem pracowników młodocianych regulują przepisy art.190-206 Działu dziewiątego Kodeksu Pracy. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 roku życia (wyjątki są określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej). Warunkiem koniecznym jest ukończenie gimnazjum oraz przedłożenie świadectwa lekarskiego, stwierdzające, że dany rodzaj praca nie zagraża waszemu zdrowiu. Takie zaświadczenia wydają lekarze medycyny pracy.

Warunki zatrudnienia młodocianego pracownika w innym celu niż przygotowanie zawodowe.

Możecie być zatrudnieni tylko do wykonywania prac lekkich, które nie powodują zagrożenia dla życia i zdrowia i Waszego rozwoju oraz nie utrudniają wypełniania obowiązku szkolnego.
Pracodawca jest zobowiązany do zapoznania Was z wykazem prac lekkich przed rozpoczęciem u niego pracy.

Tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może prze­kraczać 12 godzin a w dniu gdy uczestniczycie w zajęciach nie może być dłuższy niż 2 godziny. W okresie ferii szkolnych możecie pracować dłużej bo 35 godzin w tygodniu i do 7 godzin dziennie. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin. Podany wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy jesteście zatrud­nieni u więcej niż jednego pracodawcy. Przed nawiązaniem stosunku pracy pracodawca ma obowią­zek uzyskania od Was oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Szczególna ochrona zdrowia.
Będąc pracownikami młodocianymi jesteście objęci szczególną ochroną zdrowia.  Podlegacie wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy, badaniom okresowym oraz kontrolnym w czasie zatrudnienia. Jeśli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża waszemu zdrowiu, pracodawca jest obowiązany zmienić rodzaj pracy, a gdy nie ma takiej możliwości niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Pracodawca jest zobowiązany przekazać informacje o ryzyku zawodowym, które wiąże się z pracą wykonywaną przez młodocianego, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego.

Urlopy wypoczynkowe.
Po upływie 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy macie prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, z upływem roku do 26 dni roboczych. Jednakże w roku kalendarzowym, w którym kończycie 18 lat, macie prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskaliście przed ukończeniem 18 lat.
Młodocianemu uczęszczającemu do szkoły należy udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych. Jeśli nie nabyliście prawa do urlopu pracodawca może go udzielić zaliczkowo.

Umowa o pracę.
Przy pracach sezonowych i tymczasowych osoba lub jednostka organizacyjna może zwierać z wami umowę o pracę:
-na czas określony,
- na czas wykonania określonej pracy,
- na okres próbny
W przypadku prac sezonowych zwykle zawiera się umowę na czas wykonania określonej pracy lub umowę na czas określony. Jednocześnie w treści umowy należy wskazać, że jest to zatrudnienie przy lekkiej pracy sezonowej lub dorywczej.
Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie z określeniem rodzaju i warunków pracy, a w szczególności powinna zawierać:
- rodzaj pracy i miejsce jej wykonania,
- termin rozpoczęcia pracy (data) i wymiar czasu pracy,
- wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy (można je określić w stawce godzinowej lub miesięcznej, jednakże nie może być niższe niż wynagrodzenie najniższe obowiązujące w kraju- od stycznia 2014 roku będzie to kwota brutto- 1680 zł, netto- 1240zł).
Jeśli umowa o praca została zawarta w formie ustnej, pracodawca, pracodawca potwierdza pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy.

Rozwiązanie umowy o pracę.
Rozwiązanie umowy o pracę następuje na podstawie ogólnych zasad określonych w przepisach kodeksu pracy. Może nastąpić:
- z upływem czasu na jaki była zawarta,
- z dniem wykonania określonej pracy,
- za wypowiedzeniem jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia ( dla umowy na okres próbny do 2 tygodni- okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie- 1 tydzień, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące- 2 tygodnie),
- istnieje możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia zarówno przez pracodawcę jak i pracownika w uzasadnionych przypadkach.  Chodzi tu w szczególności o ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracowni­ka, nieobecność w pracy, a ponadto szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika potwierdzone orzeczeniem lekarskim oraz ciężkie naruszenie przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika.
Te przepisy nie obowiązują w przypadku praktycznej nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz